Jak správně přikládat a topit - AstraNet.cz
AstraNet.cz

Krby, krbová kamna

Menu

MENU

KATALOG PRODUKTŮ

Jak správně přikládat a topit

Následující článek přináší informace o tom, jak správně zatopit a přikládat do krbů a kamen a jak se vyvarovat nejčastějších chyb. Aby kamna/krb správně fungovala, tak je naprosto nezbytné, aby výkonově vyhovovala prostoru, ve kterém jsou umístěna, proto věnujte pozornost našemu návodu:

Jak zvolit výkon

Pokud kamna/krb výkonově nevyhovují, tak ani nemá smysl, abyste četli dál, protože nikdy nebudou fungovat dobře.
Před prvním zatopením je nutné zapojit kouřovod do komína. Tato problematika je rozebrána zde:

Jak zapojit kouřovody


A) první zatopení

Každá kamna i krbové vložky jsou z výroby natřena speciální barvou, která se vytvrzuje až teplem. Při vytvrzování barva silně zapáchá, někdy se až z kamen může viditelně uvolňovat namodralý dým s chemickým pachem. Není to žádná závada, je to normální proces. Proto doporučujeme první zátop provádět ráno, abyste do večera stihli vyvětrat. Někdy se stane, že zápach se uvolňuje i při dalších zatopeních, ale do třetího zatopení musí vymizet.

U obestaveb krbů by se první zatopení mělo provést ve chvíli, kdy vložku posadíme na podezdívku/stojan a ještě není ze stran obezděná. Je to nutné provedení takzvané "topné zkoušky". Při ní se ukáže, jestli vložka funguje, jestli fungují kouřovody a komín a je ještě čas vložku reklamovat, aniž by se krb musel bořit. Někdy se stane, že teplem namáhané kouřovody s vložkou popotáhnou o nějaký centimetr a vše si sedne na své místo. Je to nutné i u vložek s teplovodním výměníkem. Pokud ten ještě není připojen, tak topíme jenom trochu a krátce, jedno mírné zatopení výměníku neuškodí, ale není možné trvale topit s nepřipojeným výměníkem, protože se by zničil.

B) zapálení

Dříve se k podpálení v kamnech používaly noviny. Jenomže dneska noviny skoro nehoří a proto k podpalování doporučujeme používat různé druhy pevných podpalovačů (ne tekutých!). Nám se nejvíce osvědčily tyto podpalovače:
podpalovač bližší info zde.
Nám se líbí proto, že jsou vyrobeny z vosku a dřevité vlny a tím pádem hoří velmi dlouho dlouhým plamenem, kterým zapálí spolehlivě i větší kusy dřeva. Není tedy nutné se zabývat štípaním třísek.

Takže otevřeme naplno všechny ovladače spalovacích vzduchů na kamnech, otevřeme kouřovou klapku (je-li) a postupujeme takto:













Teď už palivo spolehlivě hoří a můžeme úplně uzavřít spodní (primární) vzduch. Dál kamna regulujeme přivíráním sekundárního vzduchu. Nestačí-li to, tak oheň tlumíme přivíráním kouřové klapky. Všimněte si, že jsme tam naložili tolik, aby to odpovídalo asi dvouhodinové spotřebě kamen. Tento údaj o spotřebě je u každých kamen uveden. Jestliže tento údaj nemáme, tak se dá zhruba spočítat: hodinová spotřeba dřeva = výkon : 4 : účinnost. Takže například mám-li kamna o výkonu 12kW s účinností 75%, tak jejich hodinová spotřeba dřeva je 12:4:0,75=4kg/hod. Takže do takových kamen bychom měli naložit 8kg dřeva (dvouhodinová spotřeba) a stejné množství přikládat při každém přiložení. Tak dosáhneme toho, že ke kamnům nemusíme pořád běhat přikládat a zároveň toho, že v kamnech bude dostatek paliva k tomu, aby oheň pořádně hořel a nedocházelo k doutnání, dehtování a tím ke špinění skla a ničení komína.

Během hoření není sebemenší důvod otvírat dvířka a jakkoliv tam polínka postrkávat. Dosáhnete tím jedině toho, že Vám kamna zakouří do místnosti

C) přikládání

Při přikládání se dělá nejvíce chyb. Často si lidé stežují, že jim kamna při přikládání kouří. Je to tím, že se přikládá v nesprávnou chvíli a špatně. Správný moment pro přiložení je tehdy, když v kamnech není kouř ani plameny a na dně je jenom vrstva rudých žhnoucích uhlíků. Vypadá to asi takto:

postup přiložení:

  • zastavíme teplovzdušný ventilátor na krbu (je-li)
  • otevřeme naplno kouřovou klapku (je-li)
  • otevřeme naplno všechny regulační vzduchy
  • připravíme si palivo na přiložení, aby vlastní přiložení proběhlo rychle
  • pootevřeme dvířka na asi 1cm škvírku a necháme kamna chytnout pořádný tah (cca 5-10sec)
  • pomalu dvířka otevřeme naplno
  • co nejrychleji přiložíme
  • zavřeme dvířka
  • nastavíme opět regulační prvky spalovacích vzduchů na požadovanou intenzitu hoření
  • pustíme teplovzdušný ventilátor (je-li)
  • nastavíme kuuřovou klapku (je-li)

 

D) údržba kamen

Zásadně se řídíme pokyny výrobce/dovozce uvedenými v návodu k použití. Obecně však platí, že pravidelně kontrolujeme těsnicí šňůry a kvalitu vyzdívky kamen/krbu. Máte-li vyzdívku ze šamotu či jeho náhrad, tak v ní se občas mohou objevovat vlasové praskliny. Ty nejsou na závadu, dokud prasklinou není vidět skrz šamot až na železo za ním. Potom je třeba šamot vyměnit.

Pravidelně vynášíme popelník (vydrží cca 1 týden. Netopíme s úplně plným popelníkem, protože by se ucpal rošt a k palivu by nemohl spodní vzduch.

Pravidelně kamna vymetáme. To obvykle stačí jednou do roka. Je třeba oddělat kouřovou rozrážku (deflektor), vymést kouřovody kamna i komín. Komín by se měl vymetat častěji - norma uvádí "několikrát za topnou sezónu". Ovšem při topení suchým dřevem to stačí 1x za rok.

E) palivo

pro všechma krbová kamna a krbové vložky platí, že lze používat tato paliva:
suché dřevo
ekobrikety (brikety lisované z pilin)
brikety z hnědého uhlí (více špiní sklo, potřebují více spodního vzduchu pro hoření)
Dřevo musí být suché. Měkká dřeva sušená nejméně rok (smrk, modřín, borovice, ...) a tvrdá dřeva sušená dva roky (buk, dub, olše, habr, ...). Pokud máte volbu mezi druhy dřeva, pak pro použití v krbech a kamnech jsou lepší tvrdá dřeva. Výborným palivem jsou rovněž ekobrikety lisované z pilin.

Není-li to v návodu ke kamnům výslovně povoleno, pak se v nich nesmí topit žádnými jinými palivy, zejména ne:
domovní odpad
dřevo se zbytky barev
guma, plasty, PET lahve
černé uhlí
koks
tekutá a plynná paliva

Tato zakázaná paliva totiž hoří při výrazně vyšší teplotě než dřevo a jejich použití způsobí poškození kamen přetopením. Takové poškození se při reklamaci pozná a reklamace nebude uznána

F) pomocníci

Abychom poznali jestli je kamna nepřetápíme a nebo naopak jestli je příliš neškrtíme, tak doporučujeme k pořízení spalinový teploměr - info zde.

Vynášení popela může vyrazně usnadnit krbový vysavač - separátor popela - info zde.

K podpalování ohně doporučujeme používat tento podpalovač - info zde.

Kontakt

Tomáš Matýsek
+420 604 254 986

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
TOPlistTOPlist

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.