Přívod venkovního spalovacího vzduchuKrby nebo krbová kamna nutně vyžadují dostatek spalovacího vzduchu pro hoření. Nedostatek vzduchu může vést k problémům se spalováním a k ohrožení životů. 1. Proč přívod spalovacího vzduchu?Pro hoření je potřeba do topeniště dodávat dostatek kyslíku, který tam přichází se vzduchem. Kyslík ze vzduchu se zúčastní hoření, přemění se na spaliny (kouř) a vyletí komínem. Množstvím dodávaného vzduchu regulujeme intenzitu/rychlost spalování paliva. Krby/kamna tedy neustále spotřebovávají vzduch. Pokud by byl vzduchu nedostatek, může v topeništi dojít ke špatnému spalovaní, tedy že spaliny nedohoří úplně, dehtují, špiní sklo, časem jakoby přestávají hořet - neodevzdají tedy všechnu energii a plýtváme palivem. Pokud by bylo vzduchu ještě méně, tak může dojít k tomu, že v topeništi se nashromáždí velké množství nedohořených spalin a ty mohou takzvaně "bouchnout", případně může dojít k úniku spalin do místnosti. V krajním případě může dokonce dojít k explozi celých kamen, roztříštění skla, rozmetání uhlíků po místnosti a ke vzniku požáru.
Udává se, že pro spálení 1 kg dřeva kamna či krbová vložka spotřebují asi 8 až 15 m3 vzduchu. Takže pokud například za hodinu spálíme 5 kg dřeva, tak kamna spotřebují 40 až 75 m3 vzduchu, což už je velký objem. A toto množství potřebujeme každou hodinu do místnosti přivést. Dříve k takovým stavům nedocházelo, protože domy měly netěsná okna, kdy se různými štěrbinami do domu neustále dostával nový vzduch, který kamna spotřebovala. Dnes je ovšem situace naprosto jiná. Moderní okna jsou téměř hermeticky těsná, do domu nikudy "netáhne" a kamna tedy mají jen málo vzduchu k hoření. Kdybychom v novostavbě nebo v domě s vyměněnými okny neměli přívod spalovacího vzduchu, tak zpočátku (řekněme hodinu) by kamna hořela normálně. Jak by v čase ubýval vzduch z domu, tak by v domě nepatrně klesal tlak. Komín by tím přicházel o tah a kamna by pomalu začínala kouřit do místnosti místo do komína. To probíhá pomalu a nenápadně a může tedy zejména v noci dojít k tomu, že dojde k otravě osob oxidy uhlíku. Proto je nutné ke kamnům/krbu přivést dostatek spalovacího vzduchu. 2. Odkud vzduch přivádět?
Vzduch pro spalování je nutné přivádět z prostor, které nejsou vzduchotěsně odděleny od venkovního prostředí:
3. Jak velký přívod vzduchu? (dimenzování)
Přívod vzduchu se zpravidla dělá kruhovou trubkou. Její nejmenší průměr udává následující tabulka. Vlevo je délka přívodu vzduchu, kde rovné úseky jsou jasné, ale každý ohyb o 90° se počítá jako 2,5metru rovného vedení. Takže například pokud mám vedení 5 metrů a jsou na něm dva ohyby 90° (tj. 2x 2,5metru), tak budu počítat, že moje vedení je dlouhé 5 + 2,5 + 2,5 = 10 metrů. Nahoře je výkon topeniště (nominální, jmenovitý) a v tabulce uprostřed vyjde průměr přívodní roury externího vzduchu. To je minimální hodnota, nesmí to být méně, ale klidně to můžete udělat větší. Pozor na hranaté přívody vzduchuPokud pro přívod venkovního spalovacího vzduchu použijete hranatou rouru, tak je potřeba si uvědomit, že proudění v takové rouře neprobíhá v celé rouře, ale že v rozích vzduch skoro stojí a vzduch proudí pouze pomyslnou elipsou, která je vepsaná do obdélníku, viz. následující obrázek:Abychom vám usnadnili výpočty, tak následující tabulka je převodníkem mezi hranatým a kulatým vedením. Vlevo je jeden rozměr obdélníkového kanálu, nahoře je druhý rozměr obdélníkového kanálu. Uprostřed tabulky pak vyjde, jakému kruhovému potrubí by odpovídalo hranaté vedení z hlediska průchodnosti vzduchu. Poznámka: tyto výpočty vůbec nesouvisí s tím, že na vašich kamnech je příruba pro připojení přívodu vzduchu o průměru třeba 10cm. Pokud vám tady vyšlo, že přívodní vedení musí mít průměr 15cm, tak to tak udělejte, jakkoliv na kamnech je příruba pouze 10cm. 4. Zakončení přívodu vzduchuPokud přívod venkovního vzduchu začíná na fasádě, ve sklepě, na půdě apod., tak je potřeba ho zabezpečit proti dešti, hmyzu a hlodavcům. To se udělá jednoduše zakrytím vhodnou plastovou mřížkou. Jenomže pokud bychom mřížku osadili přímo na rouru, tak vlastně lamelami mřížky zacpeme velkou část průřezu potrubí a tím jsme znehodnotili veškerou práci. Proto je v těchto případech potřeba ze začátku vedení jej rozšířit do kónusu a teprve potom zakrýt mřížkou. Vysvětluje to následující obrázek. Ten znázorňuje vedení v podlaze a zakončené na fasádě. (Zdi jsou poloprůhledné.) Roura skončila asi 15 cm za rovinou fasády (pod fasádou), z malty jsme vytvořili rozšiřující se kužel, který teprve potom zakryjeme mřížkou, zpravidla o rozměrech 25x25cm. 5. Z čeho přívod udělatPřívodem vzduchu nejde žádné horko, takže jej můžeme udělat i z hořlavých materiálů (kromě posledního kousku v napojení do kamen). Často se používají:
Izolace přívodu vzduchuJe třeba si uvědomit, že v zimě bude přívodem vzduchu proudit velmi chladný vzduch. Proto je vhodné dbát na pečlivou tepelnou izolaci tohoto vedení. To zejména v případě, kdy je přívod veden pod podlahou ve vrstvě podlahové izolace. Rovněž je třeba říct, že v době, kdy se netopí, tak by mohl přívodem proudit studený vzduch do kamen, ochlazovat je zevnitř a kamna by se potom chovala jako chladnička. Proto se na přívod vzduchu osazuje tato klapka, kterou se dá přívod uzavřít:nabídka zde. Upozornění: Pozor, je potřeba důsledně dbát na to, aby klapka byla vždy otevřená, pokud se topí!Ať Vám kamna slouží k radosti i ke prospěchu!(c) 2000-2010 JM4 Trade s.r.o. www.AstraNet.cz revize 28.července 2010 |