Dochlazovací smyčka - AstraNet.cz
AstraNet.cz

Krby, krbová kamna

Menu

MENU

KATALOG PRODUKTŮ

Co je dochlazovací smyčka?

Dochlazovací smyčka je bezpečnostní zařízení, které zabraňuje přetopení kotle a následným škodám na majetku či zdraví. Pokud máte kotel/výměník zapojen v okruhu s nuceným oběhem (čerpadlem), pak v momentě výpadku elektrického proudu hrozí, že horká voda v kotli/výměníku se nebude dostatečně ochlazovat přes radiátory, začne v kotli vařit a vznikne velké množství páry, které může potrhat trubky, kotel, popř. způsobit výbuch.

 

Dochlazovací smyčka funguje tak, že uvnitř výměníku je instalována spirálová trubice, která prochází horkou vodou. Tato trubice se na jedné straně připojí k vodovodu a na druhé straně se vyvede do odpadu. Ale ještě mezi trubku z vodovodu a kotel se připojí termostatický ventil s čidlem. Právě tento ventil funguje tak, že normálně je zavřený, ale když zjistí, že v kotli je 95°C nebo víc, tak se otevře a pustlí do smyčky studenou vodu z vodovodu. Tato voda prochází smyčkou a tím nepřímo ochlazuje topnou vodu v kotli, přičemž se s topnou vodou nemíchá. K ochlazování dochází přes stěny smyčky. Tato chladicí voda pak z kotle vychází ohřátá a trubkou je vedena do odpadu. Není vůbec nutné, aby odpad byl pod úrovní kotle. Hadici s odvodem vody můžete vyvést třeba do umyvadla ve sklepě.

 

Velmi zjednodušeně řečeno: dochlazovací smyčka se zapojuje podobně jako automatická pračka, navíc je tam pouze termostatický ventil. Je ještě vhodné před termostatický ventil umístit vodní filtr, aby se do ventilu nedostaly případné nečistoty z vodovodu.

 

Tento text má pouze obecný vysvětlující charakter a nenahrazuje návod k montáži. Přesný návod k zapojení se u jednotlivých kotlů nepatrně liší, je však vždy u kotle uveden v "Návodu k montáži". Proto při montáži dbejte pokynů výrobce.

 

termostatický ventil naleznete zde
filtr naleznete zde

Lepší představu o funkčnosti smyčky vám může dát následující obrázek.
dochlaztovací smyčka

Kontakt

Tomáš Matýsek
+420 604 254 986

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
TOPlistTOPlist

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.